Bağırsaktaki Kötü Bakteriler İçin İçecek Tarifi

Uzun süre dışarıda yemek yiyen kişilerde ortaya çıkan bağırsak mantarları için özel bir karışım sizlerle… Bu tarif ile bağırsaktaki kötü bakterilerden korunacaksınız.

Bağırsaktaki Kötü Bakteriler İçin İçecek Malzeme Listesi

  • 1 kg bentonit (Beyaz kil)
  • 25 gr propolis (Kara mum, arı ürünü)
  • Camu camu

Bağırsaktaki Kötü Bakteriler İçin İçecek Yapılışı ve Püf Noktaları

  1. Aktarlarda hazır sıvı halinin satıldığı bentonitin içerisine propolis ekleyip iyice karıştırın. Hazır olan karışımı cam bir şişe içerisine alarak oda sıcaklığında muhafaza edip her akşam 5-6 yemek kaşığı ayran veya su ile tüketin. Bu esnada karbonhidrat, gluten ve şekerin tamamından uzak durulması gerekiyor. Hazırladığınız içeceği akşam tüketirken yanına takviye olarak camu camu meyvesini de kullanmalısınız. Sabahları bir bardak su içerisine yetişkinler için bir tatlı kaşığı veya bir çay kaşığı kadar ekleyip aç karnına içiniz. Böylece camu camu meyvesi bakterileri öldürecek ve akşam içeceğiniz bentonit o bakterilerin vücuttan atılmasını sağlayacak.  Bu karışımı 21 yapmanız yeterli olacaktır.

Biliyor musunuz?

Bentonit beyaz kilin rafine edilmiş halidir ve özelliği vücuttaki toksinleri bağlayıp üzerine yapıştırmaktır. Propolis ise arıların kendileri için ürettiği, mantarlara karşı en büyük antibiyotiktir. İki faydalı malzemenin bir araya gelmesiyle bağırsağında bakteri ve mantar problemi olan kişiler için oldukça sağlıklı bir tarif. Camu camu meyvesi Afrika’da yetişen ender meyvelerden biridir. İçerisinde portakalda bulunun C vitamininden tam 60 kat daha fazla C vitaminine sahiptir.

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!