Domates ve Biber Salçası Tarifi

Her yemeğin vazgeçilmez tadı olan salçanızı evinizde yapmaya ne dersiniz. Katkı maddesi olmadan yüzde yüz doğal aynı zamanda sağlıklı, domates ve biber salçanızı kendi evinizde yapabilirsiniz.

Domates ve Biber Salçası için Malzeme Listesi

  • 10 kilo salçalık domates
  • 10 kilo salçalık kırmızı kapya biber
  • 1 çay bardağı tuz

Domates ve Biber Salçası Yapılışı ve Püf Noktaları

Domates salçası için 10 kilo salçalık domateslerin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın. Doğradığınız domatesleri tencere içine alıp harlı bir ateşte pişirmeye bırakın. Domates tüm suyunu çekene kadar pişirin ve altını söndürmeye yakın yarım çay bardağı tuz atın. Hazırladığınız domatesi tepsiye dökün ve suyunu çekene kadar güneşte kurumaya bırakın. Üzerini temiz tülbentler ile örterek ucunu bağlayın. Sabah ve akşam her gün ters düz edeceğiniz domatesler suyunu çektikten sonra cam kavanozlara alarak üzerine zeytinyağı döküp buzdolabında saklayın. Afiyet olsun.

Biber salçası için 10 kilo salçalık kapya biberlerinizi bıçak arası kıvamında çok ufak bir şekilde doğrayıp içerisine yarım çay bardağı tuz döküp pişirmeye bırakın. Biberlerin çabuk eriyebilmesi için çok ufak olması gerekiyor. Eğer tuzunu kaynamadan önce atarsanız biberler suyunu bırakacak ve çok rahat pişecektir. Biberlerde suyunu çektikten sonra tepsilere dizilerek güneşte kurumaya bırakılır. Üzerini temiz tülbentler ile örterek ucunu bağlayın. Sabah ve akşam her gün kurumaya bıraktığınız biber salçanızı suyunu çekene kadar çevirin. Kuruyan biberinizi cam kavanoza alın ve üzerine zeytinyağı dökerek buzdolabında saklayın. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!