Edirne Ciğeri Tarifi

Edirne’nin meşhur yaprak ciğerinin tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Ciğer severler ekran başına bu tarifi kaçırmayın üzülürsünüz!

Edirne Ciğeri için Malzeme Listesi

  • Yarım kilo dana ciğeri
  • 2 lt yağ
  • 2 su bardağı un
  • 1 çorba kaşığı tuz

Sunumu için;

  • 100 gr kurutulmuş acı biber

Edirne Ciğeri Yapılışı ve Püf Noktası

  1. Edirne yaprak ciğerinin asıl püf noktası kesilişinde. Dana karaciğerinden yapılan bu lezzette, karaciğeri bir yaprak gibi incecik yatay şekilde kesin veya kasapta kestirin.
  2. Kestiğiniz yaprak ciğeri iki kez yıkayın ve iyice dinlendirerek içerisinde kalan suyu akıtın.
  3. Ardından tuzlayarak unlama işlemine geçin. Bir kabın içerisine bol un ilave edip ciğerlerinizi unlayın. Ciğerlerin üzerinde fazla un olmamasına özen gösterin.
  4. Kızgın yağ içerisine atarak ciğerleri kızartıp sunum tabağına yerleştirin.
  5. Özel Edirne kurutulmuş biberinin saplarından kopararak kızartmaya hazırlayın. Sapları ile kızartır iseniz patlayacaktır. Kızgın yağ ile kızartılan bu yemekte dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Biberleri, ciğerleri kızarttığınız yağda kızartınız. Meşhur Edirne Ciğeri’niz hazır, afiyet olsun.

Biliyor muydunuz?

Bu lezzet Edirne mutfağında 100 yılı aşkın süredir yapılmakta. Makedonya bölgesinde çok meşhur olan ciğercilik göç ile topraklarımızı gelmiş bir lezzet. Edirne Ciğeri’nin bu denli lezzetli olmasının sebebi seçilen her malzemenin özel olmasıdır. Dana karaciğerinin seçimi 2 yaşını aşmamış yavru danadan olurken, un ve yağda Edirne’ye ait has mahsulden elde ediliyor. Karaağaç mahallesinde ekilen ve Edirne Ciğeri için kullanılan biberler dizi hanımlar tarafından dizilerek gölgede kurutuluyor.

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!