Kışlık Sebze Hazırlığı Tarifi

Sebzeleri mevsiminde yemek oldukça önemlidir. Kışa hazırlık yaparken yazın lezzetli sebzelerini saklamaya ne dersiniz? Dışarıda konserve yerine yaz ayında yetişen sebzeler için, kışlık sebze hazırlığı yaparak yazın lezzetini kışında tüketebilirsiniz. Taze ve çürük olmaması oldukça önemli olan bu hazırlığı bir kere denediğinizde vazgeçemeyeceksiniz..

Kışlık Sebze Hazırlığı için Malzeme Listesi

  • 5 kilo taze fasulye
  • 3 kilo bamya
  • Barbunya
  • Kırmızı Biber
  • Patlıcan
  • Limon
  • Limon tuzu
  • Tuz

Kışlık Sebze Hazırlığı Yapılışı ve Püf Noktası

Fasulyelerin kenar kılçıkları alındıktan sonra kaynamış suda 4 dakika kadar haşlayın. Ardından buz gibi soğuk su içerisine alın. Soğuk sudan alınan fasulyeleri çok iyi süzün. Süzülen fasulyeleri kuru bez yardımı ile iyice kurutun. Kuru olduğundan emin olduğunuz fasulyeleri buzdolabı poşetine alın ve dondurucuda saklayarak tüketin.

Bamyaları yıkadıktan sonra kaynamış suyun içerisine alın. Haşlanan bamyalara limon suyu ile 1-2 adet limon tuzu ekleyip pişmeye bırakın. Hafif rengi sarıya dönünce soğuk su içerisine alarak rengini korumasını ve daha fazla pişmemesini sağlayın. Ardından iyice süzün ve kuru bir bez yardımı ile kurutun. Kuru olduğundan emin olduğunuz bamyaları buzdolabı poşetine koyup dondurucuda saklayarak tüketin.

Barbunyaları buzdolabında muhafaza etmek için barbunyaları güzelce temizleyin ve kurutun. Kuru olduğundan emin olduğunuz barbunyaları tüketeceğiniz porsiyonlar şeklinde buzdolabı poşetinde pay edin ve dondurucuda saklayarak tüketin.

Kırmızı biberlerinizi közlemek için üzerine çizikler atarak biberlerinizi fırında közleyin. Közlediğiniz biberlerin kabuklarını soyun ve suyunun akması için süzgeçte süzün. Daha sonra közlenmiş biberlerinizi doğranıp buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuda saklayın.

Patlıcanlarınızı közlemek için öncelikle patlıcanlara bıçak yardımı ile çizikler atın ve fırında közleyin. Ardından kabuğunu soyun ve limon suda bir süre bekletin. Ardından içerisindeki suyun süzülmesi için süzgeçte iyice süzün. Közlenmiş patlıcanları en son dövecek ile dövüp buzdolabı poşeti içerisine alın ve dondurucuda saklayın.

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!