Köy Usulü Menemen Tarifi

Mutfağımızın hem pratik hem de vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan Köy Usulü Menemen Tarifi ile karşınızdayız…

Köy Usulü Menemen için Malzeme Listesi

  • Domates
  • Yeşil biber
  • Yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • Sıvı yağ

Köy Usulü Menemen Yapılışı ve Püf Noktası

  1. Tencere içerisine sıvı yağ dökün ve doğradığınız biberleri ekleyin.
  2. Bu arada domatesleri küp bir şekilde doğrayın.
  3. Kızaran biberlerin içerisine doğradığınız domatesleri ilave edip pişmesini bekleyin. İçerisine 7 adet yumurta ekleyin ve menemeniniz hazır.

Biliyor muydunuz?

-C vitaminin en fazla olduğu besin bilinenin aksine turunçgiller değil biberdir. Bir limondan daha fazla C vitaminine sahip olan biberi, sofralarınızdan eksik etmeyin. C vitamini antioksidan bir güce sahip. Böylece DNA’mıza zarar veren hücreler ile savaşarak bu hastalıkların oluşmamasını sağlıyor.

-Domates pişirildiği zaman içerisinde bulunan besin değeri daha fazla artıyor ve çiğ haline göre pişmiş halinin tüketilmesi sağlık açısından artı sağlıyor.

-Yumurtanın bayat olduğunu anlamak için ne yapmak gerekiyor? Yumurtanın üzerinde göz ile göremediğimiz noktacıklar bulunuyor. Ve bu noktacıklardan zaman geçtikçe sıvı kaybediyor. Eğer bir su içerisine yumurtayı attığınız zaman yukarı çıkıyorsa yumurtanın bayat olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda kırdığınızda içerisinde bulunan kırmızı leke veya taneciklerde yumurtanın bayat olduğunu gösteren bir belirtidir.

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!